Хермелеја (Охрид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хермелеја is located in Македонија
Хермелеја
Местоположба на Хермелеја во Македонија
Местоположба 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000Координати: 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Хермелеја археолошко наоѓалиште во градот Охрид. Наоѓалиштето претставува населба од римско време[1]. Населба од римското време. Се наоѓа на 3-от километар од Охрид кон Струга и на околу 800 м северно од брегот на Охридско Езеро. Во долината што служи за стрелиште и јужно покрај магистралниот пат во 1974 година Заводот и музеј - Охрид извршил археолошко заштитно ископување. Откриени се темели од повеќе градби и во нив многубројни фрагменти од керамички садови, монети и други предмети. Маленко В., 1976, 220; Шапкарев А.К., 1976, 556; Маленко В., Кузман П., 1988, 89-116. (В.М., П.К.)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Охрид
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069