Црква „Св. Петка“ - Љубаништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
St. Petka Church.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Пештанска
Местоположба

Место Љубаништа
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Осветување 17 октомври 2010
Архитектонски опис

Света Петка — црква во близина на охридското село Љубаништа, на брегот на Охридското Езеро, веднаш до Манастирот Свети Наум. Црквата е метох на манастирот. Црквата е подигната во поново време на место каде што извира лековита вода. Црквата е осветена на 17 октомври 2010.[1] Во 2009, надлежни инспектори ја испитале водата и се констатирало дека е загадена[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Осветување на црквата „Света Петка", кај манастирот „Свети Наум Охридски". МХ Радио. 14 октомври 2010. Посетено на 2010-10-15.[мртва врска]
  2. Голабоска, Росица (18 октомври 2009). „Еешерихија коли и во изворите на Св.Наум“. Алфа тв. Архивирано од изворникот на 2016-03-10. Посетено на 2010-05-14.