Црква „Св. Петка“ - Љубаништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
St. Petka Church.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Пештанска
Местоположба
Населено место Љубаништа
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Трновска
Осветување 17 октомври 2010
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка е црква во близина на охридското село Љубаништа, на брегот на Охридското Езеро, веднаш до Манастирот Свети Наум. Црквата е метох на манастирот. Црквата е подигната во поново време на место каде што извира лековита вода. Црквата е осветена на 17 октомври 2010.[1] Во 2009, надлежни инспектори ја испитале водата и се констатирало дека е загадена[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Oсветување на црквата „Света Петка“, кај манастирот „Свети Наум Охридски““ (на македонски). МХ Радио. ЧЕТВРТОК, 14 ОКТОМВРИ 2010 15:04. http://mxradio.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=3031:o---------&catid=81:ohrid&Itemid=198. посет. 15 октомври 2010 г. 
  2. Голабоска, Росица (недела, 18 октомври 2009). „Еешерихија коли и во изворите на Св.Наум“ (на македонски). Алфа тв. http://www.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=14074. посет. 14 мај 2010 г.