Турбе на Хајати Баба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Турбе на Хајати Баба
Xhamia e Zejnel Abedin Pashës në Ohër 9.JPG
Поглед на турбето (стар дел одзади и понова доградба напред). Десно е Шадрванот на шехот Зекерија
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типтурбе
Стилосманлиски
ГрадОхрид
Земја Македонија
ЗавршенаXVIII век

Турбе на Хајати Бабаосманлиска гробница (турбе) во Охрид.[1][2][3]

Турбето е сместено во комплексот на теќето „Зејнел Абедин-паша“. Изградено е во XVIII век како почивалиште на основачот на теќето, Пир Хајати Баба и во него се погребани сите шехови (суфиски старешини) на теќето до последниот шех Кадри. Градбата е од типот на затворени турбиња. Постариот дел има многуаголна основа.[2] Тука е погребан Хајати Баба и има уштре три гроба.[1] Во XIX век шехот Зекерија на север доградил правоаголник со низок релјеф, со внатрешност во стилот на империскиот барок.[2] Во новиот правоаголен дел се гробовите на девет шеха на теќето.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Pavlov, Zoran, Radmila Petkova (2008). Ottoman Monuments (PDF). Skopje: Macedonian Cultural Heritage, Ministry of Culture of the Republic of Macedonia. стр. 46. ISBN 978-608-4549-03-01 Проверете ја вредноста |isbn=: length (help).
  2. 2,0 2,1 2,2 „Споменичка целина Зејнел Абедин Паша“. Управа за заштита на културното наследство. Посетено на 16 септември 2017. Архивирано на 16 септември 2017 г.
  3. Петровска, Светлана, Александар Целески, Надежда Поп-Костова, Горан Патчев (2016). Студија за интегрирана заштита на Старото градско јадро (предлог план). Дел 1 (PDF). Охрид: Национална Установа –Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј –Охрид. стр. 77.