Црква „Св. Богородица Пандонос“ - Охрид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица Пандонос
Sveta Bogorodica Pandonos vo Ohrid.jpg

Црквата Света Богородица Пандонос во Охрид

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Прва охридска
Местоположба
Населено место Охрид
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Богородица
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна
Портал „МПЦ“

Црква Света Богородица - Панданос македонски православен христијански црковен храм кој се наоѓа во стариот дел на градот Охрид веднаш над познатиот охридски амфитеатар, на улица Кузман Капидан. Изградена е на темели од стара средновековна црква[1]. Во внатрешноста постои фрескоживопис само на олтарниот дел, а тоа е фреската на Прсевета Богородица, патронот на црквата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „„Св. Богородица Пандонос“ - Охрид“ (на македонски). Дебарско-кичевска епархија. http://www.dke.org.mk/namesnistva.asp#1. посет. 21 март 2012 г. 

Галерија[уреди | уреди извор]