Втора охридска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Втора охридска парохија — православна парохија, дел од Охридското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Парохиски свештеник е Сашо Богдановски (сос. 2016). Парохијата опфаќа дел од Охрид и населбата Свети Стефан.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Успение на Пресвета Богородица“
(парохиска црква)
Охрид 1832 2011 Ochryda, Cerkiew Wniebowzięcia Bogurodzicy Kamieńskiej (01).jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“ Охрид 1985
Црква „Св. Богородица Челница“ Охрид XIV век Св. Богородица Челница 03.JPG
Црква „Св. Стефан“ Свети Стефан 13 век Пештерски манастир Свети Стефан.jpg

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.