Црква „Св. Богородица Челница“ - Охрид

Координати: 41°6′48″N 20°47′50″E / 41.11333° СГШ; 20.79722° ИГД / 41.11333; 20.79722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Богородица Челничка

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Втора охридска
Местоположба

Карта

Координати 41°6′48″N 20°47′50″E / 41.11333° СГШ; 20.79722° ИГД / 41.11333; 20.79722
Место Охрид
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 14 век
Осветување 7 август 2010 (преосветена)
Зограф Дичо Зограф и Коле Момиров
Архитектонски опис

Света Богородица Челничка — македонска православна црква, сместена во стариот дел на Охрид, во населбата Варош.[1] Црквата се наоѓа југоисточно од црквата „Мали Св. Врачи". Изградена е на темели од средновековна црква. Од источната страна се потпира на градските ѕидини, каде е откриена градска порта, која ја сметаат за еден од трите влеза во стариот дел на градот. Поради својот план на двокорабна градба, оваа црква е единствена во Македонија. Зачувани се фрагменти од фрески кои според стилските одлики му припаѓаат на охридското ѕидно сликарство од XIV век. Кон крајот на XIX век Дичо Зограф ја живописувал црквата, а во 1901 година и Коле Момиров работел некои фрески. На 7 август 2011 црквата била преосветена.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. † ПРЕОСВЕТУВАЊЕ НА ХРАМ „СВ. БОГОРОДИЦА - ЧЕЛНИЦА“ ВО ОХРИД

Надворешни врски[уреди | уреди извор]