Свети Стефан (населба)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Стефан
Свети Стефан во рамките на Македонија
Свети Стефан
Местоположба на Свети Стефан во Македонија
Свети Стефан на карта

Карта

Регион Југозападна Македонија
Општина Охрид
Население 117[1] жит.
(поп. 2021)[2]

Шифра на КО
Надм. вис. 740 м
Свети Стефан на општинската карта
Податотека:Свети Стефан во Општина Охрид.svg

Атарот на Свети Стефан во рамките на општината

Свети Стефан — туристичка населба во Општина Охрид, која денес претставува приградска населба на градот Охрид.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Населбата се наоѓа источно од Охридското Езеро, во дел од градот Охрид. Населбата припаѓа под Општина Охрид, брои 112 жители сите од македонска националност по вероисповед православни христијани, сместени во околу 30 домаќинства и околу 80 станови претежно градби од понов период.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, населбата има 112 жители, од кои 111 Македонци и 1 останат.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.

Поврзано[уреди | уреди извор]