Црква „Св. Архангел Михаил“ - Охрид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Втора охридска
Местоположба
Координати 41°7′2″N 20°47′41″E / 41.11722° СГШ; 20.79472° ИГД / 41.11722; 20.79472Координати: 41°7′2″N 20°47′41″E / 41.11722° СГШ; 20.79472° ИГД / 41.11722; 20.79472
Населено место Охрид
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Изградба 1985
Осветување 19 септември 1988
Ктитор Станко Диниќ
Зограф Драган Ристески
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Архангел Михаил — македонска православна црква, сместена во стариот дел на Охрид, во населбата Кошишта.[1] Камен-темелникот е осветен и поставен во 1985 година, а била осветена на 19 септември 1988 година од страна на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј. Проектант на црквата е архитект Тодор Паскали, а главен дарител бил Станко Диниќ од Охрид. Фрескоживописот е дело на уметникот Драган Ристески од Охрид, додека иконостасот, во резба, бил изработен од ЕМО - Охрид.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.