Пештанска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквата „Св. Кузман и Дамјан“ е седиште на Пештанската парохија

Пештанска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Охридското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Кузман и Дамјан“ во селото Пештани. Моментално, парохиски свештеник е Атанас Казанџиски.[1]

Во составот на оваа парохија се селата Пештани, Елшани, Горно и Долно Коњско, Трпејца, Љубаништа, како и населбите Елешец и Лагадин.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име место изградена слика
Црква „Св. Кузман и Дамјан“ Пештани 1844
(главна парохиска црква)
Црква „Св. Кузман и Дамјан“ - Пештани.jpg
Црква „Св. Богородица Пештанска“ Пештани XIV век Пештерска црква Охрид.jpg
Црква „Св. Троица“ Пештани 1987 Peštani-Sv-Troica-P1100769.JPG
Црква „Св. Никола“ Пештани 2009 Црква „Св. Никола“ - Пештани 6.jpg
Црква „Св. Никола Летен“ Пештани 2005
Црква „Св. Ѓорѓи“ Пештани 2001
Црква „Св. Петка“ Пештани 1947
Црква „Св. Илија“ Елшани XV век Црква „Св. Илија“ - Елшани 3.jpg
Црква „Св. Мина“ Елшани 1994 Црква „Св. Мина“ - Елшани 3.jpg
Црква „Св. Недела“ Долно Коњско 2007
Црква „Св. Мина“ Горно Коњско 1927 Црква „Св. Мина“ - Горно Коњско 2.jpg
Црква „Св. Никола“ Трпејца 2005 Црква „Св. Никола“ - Трпејца.jpg
Црква „Св. Богородица“ Трпејца 1299 Church of the Theotokos of Zaum.jpg
Црква „Вознесение Христово“ Трпејца Galičica-trail-to-Sv-Spas-P1100742.JPG
Црква „Св. Софија, Вера, Нада и Љубов“ Лагадин 2000 Параклис „Св. Вера, Надеж, Љубов и мајка им Софија“ - Лагадин 2.jpg
Црква „Св. Петка“ Лагадин 2013 Црква „Св. Петка“ - Лагадин 6.jpg
Црква „Св. Никола“ Љубаништа Црква „Св. Никола“ - Љубаништа 5.jpg
Пештерна црква „Св. Никола“ Љубаништа XIV век Св. Никола од Љубаништа1.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Љубаништа Св. Атанасиј од Љубаништа (10).JPG
Црква „Св. Богородица“ Љубаништа Св. Богородица на изворите на Дрим (7).JPG
Црква „Св. Петка“ Љубаништа St. Petka Church.jpg
Црква „Св. Архангели“ Љубаништа IX век Saint Naum Monastery (манастир Свети Наум код Охрида, Македонија).jpg
Црква „Св. Кирил и Методиј“ Љубаништа Св. Кирил и Методиј од Св. Наум (1).JPG

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Велгошка парохија“. Посетено на 2020-01-06.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°0′53.9″N 20°48′36.79″E / 41.014972° СГШ; 20.8102194° ИГД / 41.014972; 20.8102194