Црква „Св. Спас“ - Лескоец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Спас
Tode i Bulka od Sv. Spas - Leskoec.jpg

Тоде и Булка Пулијанови, фреска во црквата од 1426 година

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Седма охридска
Местоположба
Населено место Лескоец (Охридско)
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Изградба 1462
Архитектонски опис
Архитектонски тип Еднокорабна
Портал „МПЦ“

Вознесение Христово или Свети Спас — стара црква во охридското село Лескоец. Таа е дел од Седмата охридска парохија.[1] Црквата е изградена во 1462 година. Таа е еднокорабна, со полуоблест свод и тристрана апсида. Во 1989 година, на западната и на јужната страна, изграден е трем. Фрескоживописот е добро сочуван. Во деведесеттите години на XX век црквата добива нов кров, нова припрата и камбанарија. Во 1898 година црквата е обновена со тоа што е доѕидан трем од западната и јужната страна. Живописот од црквата е сочуван и тој претставува ликовна целина. Посебно треба да се истакнат композициите "Тајната вечера", "Миење на нозете", "Причестување на апостолите" и сцените од "Маките на Христос".

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Седма охридска парохија“ (македонски). Дебарско-кичевска епархија. конс. 2010-08-08. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]