Црква „Вознесение Христово“ - Лескоец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Црквата „Вознесение Христово“ во селото Лескоец (2).jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Седма охридска
Местоположба

Координати 41°8′20″N 20°50′15″E / 41.13889° СГШ; 20.83750° ИГД / 41.13889; 20.83750Координати: 41°8′20″N 20°50′15″E / 41.13889° СГШ; 20.83750° ИГД / 41.13889; 20.83750
Место Лескоец
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Изградба 1462
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Вознесение Христово (позната и како Свети Спас) — главна селска црква во охридското село Лескоец.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во стариот дел на селото, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта, кои и денес се користат од селото.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1462 година.[3] Оваа година е спомената и во ктиторскиот натпис од наосот. Како ктирот се јавува спахијата Тоде и неговата жена Булка, претставници на христијанското благородништво.[4]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е еднокорабна, со полуоблест свод и тристрана апсида. Во 1989 година, на западната и на јужната страна, изграден е трем. Во 1990-тите години, црквата добила нов кров, нова припрата и камбанарија.[3]

Во 1898 година црквата е обновена со тоа што е доѕидан трем од западната и јужната страна.

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата поседува фрескоживопис, кој е добро сочуван.[3]

Посебно треба да се истакнат композициите „Тајната вечера“, „Миење на нозете“, „Причестување на апостолите“ и сцените од „Маките на Христос“.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешноста
Внатрешноста

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 44. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован Ф. (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. Београд: Српска академија наука и уметности. ISBN 8670251582. OCLC 27418468.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-12-14.
  4. „Св. Спас - с. Лескоец“. stklimentpath.uklo.edu.mk. Архивирано од изворникот на 2019-12-14. Посетено на 2019-12-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]