Градиште (Косел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°10′27″N 20°50′22″E / 41.17417° СГШ; 20.83944° ИГД / 41.17417; 20.83944Координати: 41°10′27″N 20°50′22″E / 41.17417° СГШ; 20.83944° ИГД / 41.17417; 20.83944
Основни податоци
Место Косел
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Косел. Претставува утврдена населба од бронзеното време.

Североисточно од селото, над селските куќи, од десната страна на патот за Ресен (А3) се издига рид со зарамнет врв на кој по рабовите можат да се следат траги од утврдување. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови со груба фактура, рачно изработени.[1]

Наоѓалиштето е прогласено за културно наследство на Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 249. ISBN 9989-649-28-6.