Црква „Св. Константин и Елена“ - Охрид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Константин и Елена
Sv.Konstantin i Elena-Ohrid.jpg

Црквата Свети Константин и Елена во Охрид

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Прва охридска
Местоположба
Населено место Охрид
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Константин и Елена
Изградба 1477 година
Живопис 1477 година
Архитектонски опис
Архитектонски тип еднокорабна
Портал „МПЦ“

Свети Константин и Еленамакедонски православен храм кој се наоѓа на доминантно место, во стариот дел на градот Охрид во непосредна близина на црквата Св. Богородица Перивлепта, односно во дворот на ОУ „Климент Охридски“ - Охрид. Над јужниот влез од внатрешноста е откриен натпис од кој дознаваме дека црквата е изградена и фрескоживописана во 1477 година. Во архитектонски поглед оваа црква е еднокорабна со попречен полуоблест свод. Подоцна од јужната страна е доѕидан мал параклис посветен на света великомаченица Параскева. Во внатрешноста целата црква е фрескоживописана[1].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „„Св. Константин и Елена" - Охрид“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 2012-03-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]