Прејди на содржината

Куќа на Фимка Љуљкова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Фимка Љуљкова
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Видкуќа
ГрадОхрид
Земја Македонија

Куќа на Фимка Љуљкова — стара куќа во градот Охрид прогласена за културно наследство на Македонија.

Се наоѓа во стариот дел на градот, на улица „Климентов Универзитет“ бр. 29 (стара адреса „Свети Климент“ бр. 25). Ѝ припаѓала на Фимка Љуљкова. На 1 јануари 1951 г. куќата е прогласена за споменик на културата .[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Петровска, Светлана, Александар Целески, Надежда Поп-Костова, Горан Патчев (2016). Студија за интегрирана заштита на Старото градско јадро (предлог план). Дел 1 (PDF). Охрид: Национална Установа –Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј –Охрид. стр. 154.