Св. Еразмо (базилика)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Еразмо
археолошко наоѓалиште
Базилика „Св. Еразмо“.jpg

Остатоци од базиликата

Св. Еразмо is located in Македонија
Св. Еразмо
Местоположба на Св. Еразмо во Македонија
Местоположба 41°08′26.52″N 20°45′46.67″E / 41.1407000° СГШ; 20.7629639° ИГД / 41.1407000; 20.7629639Координати: 41°08′26.52″N 20°45′46.67″E / 41.1407000° СГШ; 20.7629639° ИГД / 41.1407000; 20.7629639
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Еразмоархеолошко наоѓалиште во Охрид. Претставува базилика и некропола од старохристијанско време. Наоѓалишето е прогласено е за културно наследство на Македонија.

Се наоѓа на 5-тиот километар од Охрид кон Струга, во јужното подножје на Габовски Рид и во непосредната близина на црквата „Св. Еразмо“ од XIII век. Овде, во некогашните ниви на Ѓорше Китразов од Охрид со систематските археолошки истражувања во 1974 и 1975 година од страна Заводот и музеј во Охрид (на чело со на Владо Маленко), се откриени остатоци од темели на трикорабна базилика и раносредновековна некропола од која се истражени 124 гробни целости, во кои погребувањата започнуваат од крајот на VI и комбинирано течат до XII век. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Охрид.[1]

Базилика[уреди | уреди извор]

Самата базилика кај Св. Еразмо, откриена во 1974 година, се наоѓа на 7 км од Охрид на патот за Струга (А3), во близината на средновековната црква посветена на св. Еразмо. Базиликата е монументална, со димензии од 53 × 25 метри. Покрај трикорабниот наос, има простран атриум, нартекс, бочни анекси и крстилница. Нартексот и наосот се покриени со мозаици со геометриска орнаментика и животински претстави. Олтарниот простор е поплочен со мозаик во опус сектиле, единствено тука застапен во охридскиот регион. Според стилот на мозаиците, може да се датира кон средината на V век.[2]

Некропола[уреди | уреди извор]

Околу базиликата е откриена средновековна некропола во два слоја. Постариот ѝ припаѓа на археолошката култура Комани-Круе (VIIIX век). Овие гробови се сместени во централниот и северниот кораб на базиликата, и имаат насоченост С-СИ, СИ-ЈЗ, СЗ-ЈИ, со мошне богати гробни дарови — керамички садови, алатки, оружје, бронзени и железни лачни фибули со подвиена нога, плочести фибули, приврзоци за појас, бронзени и позлатени обетки и наушници, метални торквеси со и без прапорчиња, ѓердани от стаклена паста, престени, метални токи, прстени итн.[3]

Поновите гробови се сместени во јужниот кораб и јужно од базиликата, насочени З-И, поредени во редови со ретки наоди (без сомнение христијански) и содржат вообичаени примероци на средновековен накит од X до XII век.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 273. ISBN 9989-649-28-6.
  2. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 262. ISBN 9989-649-28-6.
  3. 3,0 3,1 Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Свети Еразмо - Охрид“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. стр. 1325. Text "series " ignored (help)