Куќа на Крапчевци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Крапчевци
Куќата на Крапчевци во 2021 година
Карта
Општи податоци
ВидКуќа
СтилСтароградска архитектура
МестоОхрид, Македонија
Адресаул. „Илинденска“ бр. 32
ул. „Маршал Толбухин“ бр. 2 (стара адреса)
Завршенавтора половина на XIX век

Куќата на семејството Каневчеви (Крапчевци)староградска куќа во Охрид, заведена како Културно наследство на Македонија под името Куќа на ул. „Маршал Толбухин“ бр. 2.[1] Куќата се наоѓа веднаш на југ од црквата Св. Софија.


Историја[уреди | уреди извор]

Куќата била изградена во втората половина на XIX век. Овде мајсторите-градители постигнале вистинска хармонија во градбата со неправилна основа што има приземје и два ката од кои секој нареден е поширок од претходниот. Нивната виртуозност особено доаѓа до израз на западната, челна фасада на куќата, при обработката на тимпанот како силна завршница на градбата каде што се чувствуваат извесни барокни влијанија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 30 август 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]