Манчевци

Координати: 41°7′1″N 20°48′7″E / 41.11694° СГШ; 20.80194° ИГД / 41.11694; 20.80194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манчевци

Карта

Местоположба 41°7′1″N 20°48′7″E / 41.11694° СГШ; 20.80194° ИГД / 41.11694; 20.80194
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

 базилика


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Манчевциархеолошко наоѓалиште во Охрид. Претставува базилика од старохристијанското време (IV или V век). Откриена е во 2009 година при изведба на градежни работи на две поединечни куќи во старото градско јадро на градот. Во 2012 е конзервирана и презентирана на јавноста. Базиликата е специфична по своите мозаични подови, кои ги има во позначителен број.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ќе се конзервира базиликата во Охрид откриена пред три години“. Утрински Весник. 8 февруари 2012. Посетено на 2012-02-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]