Куќа на Љушеви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Љушеви
Куќа на ул. „Свети Климент Охридски“ бр. 48 Охрид (1).jpg
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типкуќа
Стилнеокласичен
ГрадОхрид
Земја Македонија
Завршена1936
Технички податоци
Катови3

Куќа на Љушеви — стара куќа во градот Охрид прогласена за културно наследство на Македонија.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Куќата се наоѓа на чаршиската улица „Свети Климент Охридски“ бр. 50 (или. 48).[2] Изградена е во 1936 година од непознати мајстори.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата се состои од приземје и два ката. Приземјето отсекогаш било предвидено за трговски цели, катовите за живеење. Изобилува со елементи на неокласичната архитектураеркерни балкони, украсни шамброни околу прозорците и пиластри на аглите. Фасадата е поделена и на хоризонтални полиња. Извесена е масивно, а меѓукатната и покривната конструкција се дрвени. Покривот е на две води со традиционални ќерамиди. Отворот на приземјето е голем и павоаголен, а на катовите отворите се помали, исто така правоаголни. Балконите имат огради од ковано желязо.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Куќа на ул. Св. Климент Охридски бр. 48“. Управа за заштита на културното наследство. Архивирано од изворникот на 2016-03-20. Посетено на 20 октомври 2017.
  2. Петровска, Светлана, Александар Целески, Надежда Поп-Костова, Горан Патчев (2016). Студија за интегрирана заштита на Старото градско јадро (предлог план). Дел 1 (PDF). Охрид: Национална Установа –Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј –Охрид. стр. 69.