Џамија на Хаџи Дургут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија на Хаџи Дургут
Xhamia e Haxhi Durgutit në Ohër 1.JPG
Поглед на џамијата
Основни податоци
МестоОхрид, Македонија
Координати41°7′0.4″N 20°47′54.0″E / 41.116778° СГШ; 20.798333° ИГД / 41.116778; 20.798333Координати: 41°7′0.4″N 20°47′54.0″E / 41.116778° СГШ; 20.798333° ИГД / 41.116778; 20.798333
Припадностсунитски ислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилосманлиски
Завршен1466
Особености
Минариња1
Висина на минарето20 м
Прогласен закултурно наследство на Македонија

Џамија на Хаџи Дургут (Џамија на Хаџи Тургут) или Крст-џамија — стара османлиска џамија во градот Охрид. Му припаѓа на Охридското муфтиство на ИВЗ и прогласена е за културно наследство на Македонија.[1][2]

Џамијата е изградена во 1466 година. Сместена е меѓу улицата „7-ми Ноември“ северозападно од неа и улицата „Марко Нестороски“ на југ. Има квадратна основа, врз која се издига осумаголна купола. Минарето е високо околу 20 м. Основата е изработена од бигор и варов малтер, а куполата е од бигор и тули, повторно со варов малтер. Минарето исто така е од бигор, па покриено со варов малтер. Покривот бил со турски ќерамиди. Во внатрешноста има дрвена ламперија по ѕидовите и дрвен таван. Автентичниот изглед на храмот е речиси целосно зачуван.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Џамијата Хаџи Дургут“. Управа за заштита на културното наследство. Посетено на 15 август 2017. Архивирано на 16 август 2017 г.
  2. Yılmaz, Edip, Erdal Elmas (2018). „OHRİ'DEKİ (MAKEDONYA) OSMANLI DÖNEMİ CAMİLERİ“. Anasay (4): 51–52. ISSN 2001 2587- 2001. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]