Кешанли џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кешанли џамија
Xhamia e Keshanit në Ohër 4.JPG
Поглед на џамијата
Основни податоци
МестоОхрид, Македонија
Координати41°7′12.0″N 20°48′40.1″E / 41.120000° СГШ; 20.811139° ИГД / 41.120000; 20.811139Координати: 41°7′12.0″N 20°48′40.1″E / 41.120000° СГШ; 20.811139° ИГД / 41.120000; 20.811139
Припадностсунитски ислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилосманлиски
Завршен1874
Особености
Минариња1
Прогласен закултурно наследство на Македонија

Кешанли џамија — стара османлиска џамија во градот Охрид. Му припаѓа на Охридското муфтиство на ИВЗ и прогласена е за културно наследство на Македонија.[1][2]

Џамијата е сместена на раскрсницата на улиците „Марко Нестороски“ и „Васил Главинов“. Изградена е на 12 март 1874 година по нарачка на Кешанли Бинбаши Хусеин-ага.[1]

Градбата е направена на квадратна основа и има покрив со ќерамиди на четири води. По целата ширина на северозападната страна е изграден понов трем со покрив на три води. Минарето, което има осумаголна основа многуаголно тело, е сместено на западната страна. До него се стасува по скалила од внатрешноста. Храмот е изведен од необработен камен во долните делови и тули на ѕидовите, които подоцна се малтерисани. Минарето е од обработени камени блокови.[1]

Во внатрешноста има полукружна михрабна ниша и минбер и махвил од дрво, изградени во поново време. Внатре нема украси. Осветлувањето е преку прозорци поставени во два реда на југозападната и североисточната страна и три прозорци на југозападната страна во горниот ред.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Кешанли џамија“. Управа за заштита на културното наследство. Посетено на 15 август 2017. Архивирано на 18 август 2017 г.
  2. Yılmaz, Edip, Erdal Elmas (2018). „OHRİ'DEKİ (MAKEDONYA) OSMANLI DÖNEMİ CAMİLERİ“. Anasay (4): 58–59. ISSN 2001 2587- 2001. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]