Ајдарпашина џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајдарпашина џамија
Xhamia e Hajdar Pashës në Ohër 1.JPG
Поглед на џамијата
Основни податоци
МестоОхрид, Македонија
Координати41°7′21″N 20°47′4″E / 41.12250° СГШ; 20.78444° ИГД / 41.12250; 20.78444Координати: 41°7′21″N 20°47′4″E / 41.12250° СГШ; 20.78444° ИГД / 41.12250; 20.78444
Припадностсунитски ислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилосманлиски
Завршен1456
Особености
Минариња1
Прогласен закултурно наследство на Македонија

Ајдарпашина џамија — стара османлиска џамија во градот Охрид. Му припаѓа на Охридското муфтиство на ИВЗ и прогласена е за културно наследство на Македонија.[1][2][3]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата е сместена на стариот пат за Струга во населбата Воска, на денешната улица „Гоце Делчев“, и е најстарата џамија во Охрид.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Според натписот на влезот, џамијата е изградена во 1456 година, а според натписот на надгробната плоча на Ајдар-паша, датумот е 976 по хиџрата или 1567 – 1568 година. Се смета дека сегашната градба е од овој подоцнежен период.[2] Во XIX век во џамијата работела медреса (верско училиште).[1][2] За постоењето на храм од XV век (1456) сведочат видливите остатоци од архитектура на југозпадниот ѕид — веројатно џамијата првично била куполна градба, типична за класичната османлиска архитектура од тој век.[2]

На 22 март 1968 година Ајдарпашината џамија е прогласена за споменик на културата.[4]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Џамијата има правоаголна основа. Има покрив на четири води со ќерамиди, а од внатрешната страна има слепа купола. Минарето е на западната страна и во него се влегува од внаре, што е типично за џамиите од XIX век. Во јужниот агол во внатрешноста е новиот минбер од цемент. Михработ е на средината на југоисточниот ѕид, а махвилот (галеријата), на бетоннски столбови ја зафаќа целата северозападна страна. Во куполата има калиграфски напишани стихове от Куранот, геометриски и цветни украси. Такви има и кај насликаните лехви на североисточниот, југоисточниот и југозападниот ѕид меѓу горниот ред прозорци. Осветлувањето е преку прозорци со облик на прекршен лак и сместени на секој ѕид во два река. Првичниот трем е споен со молитвениот простор и таму се оформил новиот махвил. Изграден е нов затворен трем. На југозападната страна на храмот има турбе со правоаголна основа, димензии од 6,65 м х 4,00 м и покрив на четири води. Во него има три гроба, од кои едеен е на Ајдар-паша.[2]

За градење на џамијата е користен опусот клоазоне, обработени камени блокови врамени со три реда хоризонтално поставени тули и по две тули поставени вертикално помеѓу секој од камените блокови. Истиот опус на градење е користен и за турбето.[2]

Во дворот на џамијата има поголем број надгробни плочи.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Културно наследство“. Охрид. Посетено на 14 јули 2017. Архивирано на 17 август 2017 г.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 „Хајдар Паша џамија“. Управа за заштита на културното наследство. Посетено на 18 август 2017. Архивирано на 18 август 2017 г.
  3. Yılmaz, Edip, Erdal Elmas (2018). „OHRİ'DEKİ (MAKEDONYA) OSMANLI DÖNEMİ CAMİLERİ“. Anasay (4): 49–50. ISSN 2001 2587- 2001. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)
  4. Петровска, Светлана, Александар Целески, Надежда Поп-Костова, Горан Патчев (2016). Студија за интегрирана заштита на Старото градско јадро (предлог план). Дел 1 (PDF). Охрид: Национална Установа –Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј –Охрид. стр. 155.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]