Зграда на Радио Охрид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зграда на Радио Охрид
Поглед на зградата
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Видкуќа
Стилнеокласичен
ГрадОхрид
Земја Македонија
ЗавршенаXX век
Технички податоци
Катови2

Зграда на Радио Охрид — стара куќа во градот Охрид, прогласена за културно наследство на Македонија.[1] Позната е како објектот во кој работело Радио Охрид од 1980, па сè до неговото затворање во 2016 г.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата е ссместена на чаршиската улица „Свети Климент Охридски“ бр. 4, близу плоштадот „Крушевска Република“ со Стариот чинар. Изградена е на почетокот на XX век од непознати мајстори во неокласичен стил. Се состои од приземје, кат и мансарда. Прозорците се поделени на полиња. Во средината на централната источна фасада, на катот има крактеристичен балкон со парапет од ковано железо, потпрен на конструктивни и украсни вути направени од истиот материјал. По целата висина на приземјето има пиластри, на катот има украси околу прозорците и над балконските врати, кои се централно поставени. На аглите на катот има скромни пиластри без капители. Над приземјето и катот на источната фасада има украсни профилирани хоризонтални венци, додека пак на јужната нема венец над приземјето. На мансардата има баџи со скромно украсени триаголни тимпанони.[1]

Изградена е масивно со носечки ѕидови од полна тула, а меѓукатната и покривната конструкција се дрвени. Првобитно на приземјето имало дуќани, а катот и мансардата биле станбени. Од запад има посебен влез за станбениот дел.[1]

Есента 2015 г. со средства на Министерството за култура фасадата на е целосно реставрирана и конзервирана.[2][3] Во јули 2016 г. Радио Охрид престанало да работи.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Куќа на ул. Св. Климент Охридски бр.4“. Управа за заштита на културното наследство. Архивирано од изворникот на 2017-09-06. Посетено на 5 септември 2017.
  2. „Почна обновата на фасадата на зградата во кое е сместено Радио Охрид“. Публицитет. 22 октомври 2015. Архивирано од изворникот на 2022-07-12. Посетено на 6 септември 2017.
  3. „Куќата кај Чинарот го врати својот архитектонски сјај“. Start.mk. 23 декември 2015. Архивирано од изворникот на 2017-09-06. Посетено на 6 септември 2017.
  4. „Згасна „Радио Охрид", најстариот охридски медиум“. Денес. 20 јули 2016. Посетено на 6 септември 2017.