Хотел „Палас“ (Охрид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хотел „Палас“
Erosion of modernism, in Ohrid, Macedonia (14958106288).jpg
Поглед на зградата
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типхотел
Стилмодернизам
Адресаул. „Партизанска“ б.б.
ГрадОхрид
Земја Македонија
Почната1952
Завршена1957
Технички податоци
Катови6
Проектирање и изградба
АрхитектЕдо Михевц

Хотел „Палас“хотел во градот Охрид чија зграда е прогласена за културно наследство на Македонија.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Хотелот е сместен на охридското шеталиште — од една страна гледа кон кејот „Македонија“, а од другата кон ил „Партизанска“. Изграден е во периодот од 1952 до 1957 година. Архитектурата на карактеристична за модернизмот кој преовладувал во тоа време. Градена е на четири дела. Првиот дел, која има партитура и пет ката, е без еркери, со правоаголни прозорци, сместени симетрично еден над друг, а фасадата на тој дел е од бел мермер. Останатите два дела се од партер и еден кат, со истата карактеристична мернерна фасада и строга симетрија. Двата дела се многупати реновирани, ресторанот е дограден во различен архитектонски стил. На приземниот кат хотелот има влезена сала со рецепција кон улицата „Партизанска“, а кон кејот се хотелските соби меѓу кои и ресторанот и барот, додека пак на катовите се гостинските соби.[1]

Зградата е во релативно добра состојба, но по затворањето на хотелот трпи постепени оштетувања поради неодржување. Зградата е наполно автентично зачувана, особено фасадата. Исклучок е ресторанот, кој е дограден и обновен од стакло и алуминиум, нарушувајќи го автентичниот изглед на хотелот.[1]

Во 2016 г. е отпочната реконструкција на хотелот со цел негово повторно отворање.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Архитектонски објект хотел „Палас". Управа за заштита на културното наследство. Архивирано од изворникот на 2016-03-20. Посетено на 17 октомври 2017.
  2. Рилковска, Соња (1 март 2016). „Ќе се рестартира хотелот „Палас". Канал 5. Посетено на 12 март 2022.