Куќа на Славка Џамбаз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Славка Џамбаз
Куќа на ул. „Нада Филева“ бр. 52 Охрид.jpg
Поглед на куќата
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типкуќа
Стилстароградски
ГрадОхрид
Земја Македонија
ЗавршенаXIX век
Технички податоци
Катови2-3

Куќа на Славка Џамбаз — стара куќа во градот Охрид прогласена за значајно културно наследство на Македонија како претставник на македонската староградска архитектура.[1]

Изградена е во XIX век. Се наоѓа во стариот дел на градот, на улица „Нада Филева“ бр 50 (бр. 52 по старо) и ѝ припаѓала на Славка Џамбаз. На 1 јануари 1951 година е прогласена за споменик на културата.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. Петровска, Светлана, Александар Целески, Надежда Поп-Костова, Горан Патчев (2016). Студија за интегрирана заштита на Старото градско јадро (предлог план). Дел 1 (PDF). Охрид: Национална Установа –Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј –Охрид. стр. 141, 153.