Прејди на содржината

Куќа на Иљо Марков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Иљо Марков
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Видкуќа
ГрадОхрид
Земја Македонија

Куќа на Иљо Марков — стара куќа во градот Охрид прогласена за културно наследство на Македонија.

Куќата се наоѓа во стариот дел на градот, на улица „Климентов Универзитет“ бр. 60 (стара адреса: „Свети Климент“ бр. 48). Му припаѓала на Иљо Марков. На 1 јануари 1951 г. прогласена е за споменик на културата .[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Петровска, Светлана, Александар Целески, Надежда Поп-Костова, Горан Патчев (2016). Студија за интегрирана заштита на Старото градско јадро (предлог план). Дел 1 (PDF). Охрид: Национална Установа –Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј –Охрид. стр. 153.