Магаза на Голеви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Магаза на Голеви
Магазата (ниската градба десно). Камената градба во средината е Магазата на Симончеви
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Видмагаза
Адресаул. „Свети Климент Охридски“ бр. 102
ГрадОхрид
Земја Македонија
ЗавршенаXIX век
Технички податоци
Катови1

Магаза на Голевимагаза во градот Охрид, прогласена за културно наследство на Македонија.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Магазата (лево)

Градбата се наоѓа на чаршиската улица „Свети Климент Охридски“ бр. 102, во непосредна близина на плоштадот „Свети Климент Охридски“. На југозапад е слепена со Магазата на Симончеви на бр. 104 и 106. Му припаѓа на поновиот тип на камени трговски објекти од европски тип, таканаречените магази кои се појавиле во XIX век како замена за дрвените еднокатни дуќани. Изградена е во втората половина на XIX век од непознати мајстори.

Се состои од подрум како склад и приземје со дуќан. Изведена е од обработени камени блокови поставени во хоризонтални редови. Завршува со профилирана стреа од бигорни блокови, над која има покрив на две води со турски ќерамиди. Има вертикални олуци од поцинкувана ламарина. Приземието е подигнато над теренот со две скалила. Излогот и вратата го опфаќаат поголемиот дел од дасадата. Металните капаци на прозорците се отстранети. Првобитна функција на објектот била кројачки салон.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Магаза на ул. Св. Климент Охридски бр.102“. Управа за заштита на културното наследство. Архивирано од изворникот на 2017-09-06. Посетено на 5 септември 2017.