Студенчишка базилика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ранорхистијанска базилика, арх локалитет Св. Ѓорѓи Студенчишта 04.jpg

Остатоци од базиликата

Карта

Местоположба 41°06′19″N 20°49′00″E / 41.10528° СГШ; 20.81667° ИГД / 41.10528; 20.81667Координати: 41°06′19″N 20°49′00″E / 41.10528° СГШ; 20.81667° ИГД / 41.10528; 20.81667
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Св. Ѓорѓиархеолошко наоѓалиште во населбата Студенчишта, Охрид. Претставува базилика и некропола од старохристијанско време[1].

Базиликата е откриена во 1954 година, поставена на падините на Петринска Планина, 3 км источно од античкиот Лихнид и во непосредна близинана Билјанини Извори. Лежи лево од патот Охрид - Св. Наум [2] Има димензии од 29 × 73,5 м. Со прекини истражувања се вршени сè до 1971 година. Таа е трикорабна, со нартекс, двоен атриум, бочни анекси, катехуменеум и крстилница. Некрополата е сместена јужно од базиликата и има гробови од камени конструкции.[2]

Користејќи го теренот, сите простории се каскадно поставувани од исток кон запад. Од декоративна пластика се откриени фрагменти од олтарната преграда. Наосот, нартексот и катехуменеумот се покриени со стилизирани геометриско-цветни елементи и животински претстави со евхаристично значење. Бочните кораби, северниот анекс и крстилницата се покриени со керамички плочи. Според декоративната пластика и мозаичната декорација, базиликата е датирана кон крајот на V или на почетокот на VI век. Истражувањата ги вршеле Васил Лахтов, Вера Битракова и Владо Маленко.[3]

Мозаици[уреди | уреди извор]

Мозаик од базиликата.

Базиликата изобилува со подни мозаици, од кои највеќето во нартекот и средниот кораб. Краевите на правоаголните подрачја се покриени со плетеници во облик на рибарски јазол, а аглите се исполнети со стилизирани бели цветови на лотос. Во кружните полиња, од север на југ, се наредени птици, риби во вода, кантароси, геометриски орнаменти и друго. Во средишниот дел има изолирани слики на птици со гранчиња, риби една над друга, а потоа и разни плодови: грозје, јаболки, круши, кошница со репка и др.[4]

Исклучителна е претставата на кантаросот, од кој два пауна пијат вода. Од него излегуваат и две бршленови грачиња со стилизирани листови од сцревиден облик. Гранчињата го пополнуваат просторот на апсидата, а пауните се изработени стилизирано. Цветовете се розово-виолетови, жолто-портокалови, сиво-сини, маслинесто-сиви, црни и бели.[4]

Објектот е прогласен за културно наследство на Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Охрид
  2. 2,0 2,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 273. ISBN 9989-649-28-6.
  3. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 262. ISBN 9989-649-28-6.
  4. 4,0 4,1 „Базиликата Студенчишта“. Macedonium. Занемарен непознатиот параметар |access_date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]