Црква „Св. Никола Арбанашки“ - Охрид

Координати: 41°6′56.2″N 20°47′36.1″E / 41.115611° СГШ; 20.793361° ИГД / 41.115611; 20.793361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола Арбанашки
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Прва охридска
Местоположба

Карта

Координати 41°6′56.2″N 20°47′36.1″E / 41.115611° СГШ; 20.793361° ИГД / 41.115611; 20.793361
Место Охрид
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба среден век
Архитектонски опис

Св. Никола Арбанашкисредновековна црква во урнатини, сместена градот Охрид. Му припаѓа на Струшкото архијерејско намесништво во Дебарско-кичевската епархија на МПЦ - ОА. Прогласена е за културно наследство на Македонија.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Остатоците од црквата се наоѓаат на ул. „Кузман Капидан“ (старо име „Страшо Пинџур“) бр. 16-а, во дворот на семејството Чобановци, во горниот дел на маалото Варош.[2] Изградена е во текот на средновековието. Забележано е дека пропаднала во урнатини уште во 1930-тите.[3]

Опис[уреди | уреди извор]

Од храомт се зачувани делови од источниот апсидален дел.[2][4] Ѕидана е од делкан камен и фрагментирани тули. Во ѕидаријата има сполии (архитектонски елементи) од антички објекти, особено од старата базилика на Плаошник, сместена на билото на запад.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. 2,0 2,1 Македонска енциклопедија, том II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 1335. ISBN 978-608-203-024-1.
  3. Велев, Илија (1990). Преглед на средновековни цркви и манастири во Македонија. Наша Книга. стр. 137.
  4. 4,0 4,1 Петровска, Светлана, Александар Целески, Надежда Поп-Костова, Горан Патчев (2016). Студија за интегрирана заштита на Старото градско јадро (предлог план). Дел 1 (PDF). Охрид: Национална Установа –Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј –Охрид. стр. 59.