Куќа на Номче Ќосе - Наје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Номче Ќосе - Наје
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Видкуќа
ГрадОхрид
Земја Македонија

Куќа на Номче Ќосе - Наје — стара куќа во градот Охрид прогласена за културно наследство на Македонија.

Куќата е сместена во стариот дел на градот, на улица „Климентов Универзитет“ бр. 66 (стара дареса „Свети Климент“ бр. 66). Му припаѓала на Номче Ќосе - Наје. На 1 јануари 1951 г. прогласена е за споменик на културата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петровска, Светлана, Александар Целески, Надежда Поп-Костова, Горан Патчев (2016). Студија за интегрирана заштита на Старото градско јадро (предлог план). Дел 1 (PDF). Охрид: Национална Установа –Завод за заштита на спомениците на културата и Музеј –Охрид. стр. 154.