Градиште (Долно Лакочереј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°09′41″N 20°46′36″E / 41.16139° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.16139; 20.77667Координати: 41°09′41″N 20°46′36″E / 41.16139° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.16139; 20.77667
Основни податоци
Место Долно Лакочереј
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Долно Лакочереј. Претставува населба од бронзеното време.

На 2 км западно од селото има тумба со доминантна положба. На нејзиниот зарамнет дел, кој има елипсовиден облик, развлечен во правец исток-запад, при копањето на ровови се исфрлени на површината фрагменти од керамички садови и орудија од камен и коска.[1]

Наоѓалиштето е прогласено за културно наследство на Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 247. ISBN 9989-649-28-6.