Ќуле (Куратица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќуле is located in Македонија
Ќуле
Местоположба на Ќуле во Македонија
Местоположба 41°14′26″N 20°54′24″E / 41.24056° СГШ; 20.90667° ИГД / 41.24056; 20.90667Координати: 41°14′26″N 20°54′24″E / 41.24056° СГШ; 20.90667° ИГД / 41.24056; 20.90667
Основни податоци
Место Куратица
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (средновековна кула).svg кула


Период среден век
Портал „Археологија“

Ќуле или Градиштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Куратица. Претставува кула од средниот век.

На зарамнетото плато од ридот што се издига источно од селото и североисточно од наоѓалиштето Кулишта се гледаат остатоци од урнати ѕидови кои во основата образуваат полукруг. Најверојатно станува збор за осамен утврден објект — кула за набљудување.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 249. ISBN 9989-649-28-6.