Ќерија (Горно Лакочереј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќерија - Долчиња
археолошко наоѓалиште
Ќерија - Долчиња is located in Македонија
Ќерија - Долчиња
Местоположба на Ќерија - Долчиња во Македонија
Местоположба 41°10′6″N 20°48′18″E / 41.16833° СГШ; 20.80500° ИГД / 41.16833; 20.80500Координати: 41°10′6″N 20°48′18″E / 41.16833° СГШ; 20.80500° ИГД / 41.16833; 20.80500
Основни податоци
Место Горно Лакочереј
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ќерија - Долчиња археолошко наоѓалиште во охридското село Горно Лакочереј. Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика. На 1,5 км северозападно од селото има тумба што доминира над околината. Во нејзиниот средиштен дел има зарамнета површина на која К. Сандрески со земјоделските работи открил темели од објекти [1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 246, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069