Полчани (Речица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Полчани is located in Македонија
Полчани
Местоположба на Полчани во Македонија
Местоположба 41°12′48″N 20°56′29″E / 41.21333° СГШ; 20.94139° ИГД / 41.21333; 20.94139Координати: 41°12′48″N 20°56′29″E / 41.21333° СГШ; 20.94139° ИГД / 41.21333; 20.94139
Основни податоци
Место Речица
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Полчаниархеолошко наоѓалиште во охридското село Речица. Наоѓалиштето претставува средновековна населба. Се наоѓа на околу 6 км западно од селото, на помала тумба обрасната со дабова шума. На површината се забележуваат остатоци од градби, односно грамади од камења и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 275. ISBN 9989649286.