Градиште (Љубаништа)

Координати: 40°55′0″N 20°46′59″E / 40.91667° СГШ; 20.78306° ИГД / 40.91667; 20.78306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште - Вилиците


Местоположба 40°55′0″N 20°46′59″E / 40.91667° СГШ; 20.78306° ИГД / 40.91667; 20.78306
Основни податоци
Место Љубаништа
Општина Охрид
Тип

 утврдена населба


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Градиште - Вилицитеархеолошко наоѓалиште во охридското село Љубаништа. Претставува утврдена населбаи од хеленистичко време. Во непосредната близина на македонско-албанската граница, на околу 3 км јужно од селото и 1 км од караулата на АРМ, на падините на планината Галичица се издига висок рид на кој има остатоци од утврдена населба. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и многуброен градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 251, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069