Селиште (Подмоље)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 41°09′39″N 20°45′07″E / 41.16083° СГШ; 20.75194° ИГД / 41.16083; 20.75194Координати: 41°09′39″N 20°45′07″E / 41.16083° СГШ; 20.75194° ИГД / 41.16083; 20.75194
Основни податоци
Место Подмоље
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Подмоље. Наоѓалиштето претставува средновековна населба, црква и некропола. Се наоѓа на 1 км североисточно од наоѓалиштето Корија - Манастириште (околу 2 км од селото Подмоље) и 2,5 км југоисточно од селото Оровник. Претставува блага котлина заградена од сите страни со брегови. По површината се забележуваат купишта од градежни камења меѓу кои два бунари за вода. На крајниот југозападен дел од котлината постојат остатоци од еднокорабна црква чии ѕидови се широки 90 см, ѕидани од кршен камен. Според кажувањата на жителите од Подмоље овде биле наоѓани и фрагменти од живопис. Јужно од црквата се протега некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 274, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069