Св. Богородица (Љубаништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Богородица
археолошко наоѓалиште


Местоположба 40°55′0″N 20°46′59″E / 40.91667° СГШ; 20.78306° ИГД / 40.91667; 20.78306Координати: 40°55′0″N 20°46′59″E / 40.91667° СГШ; 20.78306° ИГД / 40.91667; 20.78306
Основни податоци
Место Љубаништа
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Богородица археолошко наоѓалиште во охридското село Љубаништа. Наоѓалиштето претставува црква од средниот век. На околу 500 м источно од манастирот Св. Наум, од северната страна на патот Љубаништа-Св. Наум се наоѓаат остатоци од црква со димензии од 20 × 15 м. На површината се среќаваат фрагменти од фрескоживопис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 251, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069