Прејди на содржината

Лелешница (Лескоец)

Координати: 41°09′26″N 20°49′32″E / 41.15722° СГШ; 20.82556° ИГД / 41.15722; 20.82556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лелешница

Карта

Местоположба 41°09′26″N 20°49′32″E / 41.15722° СГШ; 20.82556° ИГД / 41.15722; 20.82556
Основни податоци
Место Лескоец
Општина Охрид
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Лелешницаархеолошко наоѓалиште во охридското село Лактиње, Општина Дебрца. Претставува некропола и доцната антика.

На северозападниот крај на селото, во нивите и бавчите и варниците, на длабочина од 1,5 м е откриен гроб граден од мермерни плочи. Во него имало два черепа и коски од долни екстремитети, а од прилози една мала бронзена монета. На овој простор мештанинот Наум Базгалоски нашол керамички сад - грне со три држалки.[1]

Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Охрид.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Белио — населба од средниот век
  • Горица — населба од неолитското, бронзеното и доцноантичкото време и средновековна некропола
  • Св. Никола — црква и некропола од средниот век
  • Св. Петкина Нива — некропола од римското време
  • Св. Спас — црква и некропола од срецниот век
  • Сред Село — населба од неолитот

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 250. ISBN 9989-649-28-6.