Трно Селиште (Куратица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трно Селиште
археолошко наоѓалиште
Трно Селиште is located in Македонија
Трно Селиште
Местоположба на Трно Селиште во Македонија
Местоположба 41°15′31″N 20°52′49″E / 41.25861° СГШ; 20.88028° ИГД / 41.25861; 20.88028Координати: 41°15′31″N 20°52′49″E / 41.25861° СГШ; 20.88028° ИГД / 41.25861; 20.88028
Основни податоци
Место Куратица
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Трно Селиште или Аноитеархеолошко наоѓалиште во охридското село Куратица. Претставува населба од средниот век.

На околу 2 км северозападно од селото има простор со површина од 200 × 80 м на кој има грамади од градежен материјал, а се забележуваат и темели од ѕидови градени од камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 249. ISBN 9989-649-28-6.