Св. Стефан (Охрид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Стефан


Местоположба 41°05′27″N 20°48′08″E / 41.09083° СГШ; 20.80222° ИГД / 41.09083; 20.80222Координати: 41°05′27″N 20°48′08″E / 41.09083° СГШ; 20.80222° ИГД / 41.09083; 20.80222
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Стефан - Горицаархеолошко наоѓалиште во Охрид. Претставува депо на средновековни монети.

Во 1948 г. при копањето на темели за изградба на Синдикалното одморалиште се најдени византиски монети од XII век.[1]

Монетите се чуваат во Заводот и музеј во Охрид.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 273. ISBN 9989-649-28-6.