Лозишта (Речица)

Координати: 41°12′48″N 20°56′29″E / 41.21333° СГШ; 20.94139° ИГД / 41.21333; 20.94139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лозишта


Местоположба 41°12′48″N 20°56′29″E / 41.21333° СГШ; 20.94139° ИГД / 41.21333; 20.94139
Основни податоци
Место Речица
Општина Охрид
ТипПериод железно време
Портал „Археологија“

Лозиштаархеолошко наоѓалиште во охридското село Речица. Претставува депо на накит од железно време. На околу 1 км северозападно од селото, во нивата на Танаско Митрески во 1955 година со земјоделските работи било откриено депо од 46 разн предмети (белезици, прстени, украсни петлици и др.). Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 275. ISBN 9989649286.