Богородица Пречиста (Велестово)

Од Википедија — слободната енциклопедија

За современата црква, видете „Успение на Пресвета Богородица“

Богородица Пречиста
археолошко наоѓалиште
Богородица Пречиста is located in Македонија
Богородица Пречиста
Местоположба на Богородица Пречиста во Македонија
Местоположба 41°5′0″N 20°49′40″E / 41.08333° СГШ; 20.82778° ИГД / 41.08333; 20.82778Координати: 41°5′0″N 20°49′40″E / 41.08333° СГШ; 20.82778° ИГД / 41.08333; 20.82778
Основни податоци
Место Велестово
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Богородица Пречистаархеолошко наоѓалиште во охридското село Велестово. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. Во југоисточниот дел на селото, веднаш зад продавницата се наоѓа еднокорабна црква изградена на почетокот на 15 век, која и денес се користи. Околу неа се денешните гробишта. На истиот простор се и гробовите од старата некропола, која полека исчезнува поради копањето на нови гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069