Олмец - Кулиште (Велгошти)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олмец - Кулиште
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° СГШ; 20.83667° ИГД / 41.13250; 20.83667Координати: 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° СГШ; 20.83667° ИГД / 41.13250; 20.83667
Основни податоци
Место Велгошти
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период железно време
Портал „Археологија“

Олмец - Кулиште археолошко наоѓалиште во охридското село Велгошти. Наоѓалиштето претставува утврдена населба од железно време. Југоисточно од селото и источно од манастирската црква „Св. Петка“ се издига висок рид кој е дел од Петринска Планина. На јужната, северната и западната страна се спушта кон Велгошко Поле. На зарамнетиот простор на врвот има остатоци од четвртеста кула-набљудувачница, со надворешни димензии од 10 × 10 м, од која се зачувани северниот и јужниот ѕид, широки во основата по 1 м. По површината на теренот се забележуваат фрагменти од керамички садови, питоси и грамади од градежен материјал[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. с. Велгошти
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069