Релејца (Опеница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°12′02″N 20°53′33″E / 41.20056° СГШ; 20.89250° ИГД / 41.20056; 20.89250Координати: 41°12′02″N 20°53′33″E / 41.20056° СГШ; 20.89250° ИГД / 41.20056; 20.89250
Основни податоци
Место Опеница
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рудник


Период римско време
Портал „Археологија“

Релејцаархеолошко наоѓалиште во охридското село Опеница. Претставува збир рударски јами од римско време.

На околу 2 км источно од селото, во непосредната близина на патот што води за Прентов Мост, во периодот 1927-1929 г. е извршена експлоатација на рудникот за сребро, злато, бакар и никел. Во текот на работите биле откриени стари окна и во нив биле најдени рударски алатки и друга опрема, кои не се зачувани. По површината на теренот има фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 253. ISBN 9989-649-28-6.