Карабегомала (Охрид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карабегомала
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000Координати: 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (храм).svg храм


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Карабегомала археолошко наоѓалиште во градот Охрид. Наоѓалиштето претставува храм од хеленистичко време[1]. Сенаоѓа во рамнинскиот дел на градот, источно од охридскиот рид . На просторот меѓу улиците „Димитар Влахов “ и „Даме Груев “, во близината на зградата на Собранието на општината Охрид, со заштитните ископувања во 1967 година се откриени остатоци од храм посветен на божицата Изида , градба со две простории и подвижни наоди: две статуети од мермер и други фрагменти од мермерна пластика. Маленко Владимир.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Охрид
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069