Нивата од Васил Бучкоски (Шипокно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нивата од Васил Бучкоски
археолошко наоѓалиште
Нивата од Васил Бучкоски is located in Македонија
Нивата од Васил Бучкоски
Местоположба на Нивата од Васил Бучкоски во Македонија
Местоположба 41°4′48″N 20°48′48″E / 41.08000° СГШ; 20.81333° ИГД / 41.08000; 20.81333Координати: 41°4′48″N 20°48′48″E / 41.08000° СГШ; 20.81333° ИГД / 41.08000; 20.81333
Основни податоци
Место Шипокно
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Нивата од Васил Бучкоскиархеолошко наоѓалиште во охридското село Шипокно. Наоѓалиштето претставува доцноантичка некропола. Се наоѓа во непосредната на селото, од западната страна Овде со обработувањето на земјата биле откриени три гроба градени од тегули - тип "на две води".[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 279. ISBN 9989649286.