Мало Коњско (Коњско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мало Коњско is located in Македонија
Мало Коњско
Местоположба на Мало Коњско во Македонија
Местоположба 41°03′37″N 20°48′46″E / 41.06028° СГШ; 20.81278° ИГД / 41.06028; 20.81278Координати: 41°03′37″N 20°48′46″E / 41.06028° СГШ; 20.81278° ИГД / 41.06028; 20.81278
Основни податоци
Место Коњско
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Мало Коњскоархеолошко наоѓалиште во охридското село Коњско. Претставува населба од средниот век.

Во нивите што се наоѓаат на северниот крај на селото се среќаваат фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 248. ISBN 9989-649-28-6.