Кошишта (Охрид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кошишта
археолошко наоѓалиште
Кошишта is located in Македонија
Кошишта
Местоположба на Кошишта во Македонија
Местоположба 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000Координати: 41°07′00″N 20°48′00″E / 41.11667° СГШ; 20.80000° ИГД / 41.11667; 20.80000
Основни податоци
Место Охрид
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период хеленистичко време
римско време
ран среден век
Портал „Археологија“

Кошиштаархеолошко наоѓалиште во градот Охрид. Наоѓалиштето претставува некропола од хеленистичко, римско време и раниот среден век. Се протега на падината од охридскиот рид северно и североисточно од тврдината и наоѓалиштето Дебој. При изградбата и проширувањето на патната комуникација Кошишта-Горна Порта-Имарет и при копањето на темели за поединечни станбени згради е пронајдена некропола со скелетни погребувања и правоаголно ѕидани и засводени гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 271, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069