Манастири (Рамне)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастири is located in Македонија
Манастири
Местоположба на Манастири во Македонија
Местоположба 41°06′33″N 20°50′11″E / 41.10917° СГШ; 20.83639° ИГД / 41.10917; 20.83639Координати: 41°06′33″N 20°50′11″E / 41.10917° СГШ; 20.83639° ИГД / 41.10917; 20.83639
Основни податоци
Место Рамне
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастириархеолошко наоѓалиште во охридското село Рамне. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. На зарамнетата површина што се издига над селото југоисточно за околу 200 метри се гледаат остатоци од основа на поголема црква, со димензии 25 × 15 м. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и друг градежен материјал кој укажува на можност да била подигната од урнатни од старо христијанска базилика. Источно од неа се откриени гробови градени од камени плочи, со насоченост исток-запад. Од литературата е познато дека „Болоњскиот Псалтир“, кој потекнува од XIII век, бил напишан во селото Рамне.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 274, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069