Св. Димитрија (Велгошти)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Димитрија
археолошко наоѓалиште
Св. Димитрија is located in Македонија
Св. Димитрија
Местоположба на Св. Димитрија во Македонија
Местоположба 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° СГШ; 20.83667° ИГД / 41.13250; 20.83667Координати: 41°7′57″N 20°50′12″E / 41.13250° СГШ; 20.83667° ИГД / 41.13250; 20.83667
Основни податоци
Место Велгошти
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Димитрија — [[археолошко наоѓалиште во охридското село Велгошти. Наоѓалиштето претставува црква од среден век. На околу 500 м југозападно од селото, десно од патот за Охрид има мала капела со икона на „Св. Димитрија“. Според преданијата, на ова место некогаш имало стара црква посветена на истиот светец[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. с. Велгошти
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 240, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069