Горица (Лескоец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горица is located in Македонија
Горица
Местоположба на Горица во Македонија
Местоположба 41°9′1″N 20°49′41″E / 41.15028° СГШ; 20.82806° ИГД / 41.15028; 20.82806Координати: 41°9′1″N 20°49′41″E / 41.15028° СГШ; 20.82806° ИГД / 41.15028; 20.82806
Основни податоци
Место Лескоец
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период неолитско време
бронзено време
доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Горицаархеолошко наоѓалиште во охридското село Лескоец. Наоѓалиштето претставува населба од неолитот, бронзеното и доцноантичкото време и средновековна некропола. На околу 5 км североисточно од Охрид, од десната страна на патот за Ресен има мал рид со зарамнета површина од 500 на 150 метри на која се среќаваат фрагменти од керамички садови со различна временска припадност. Со вадењето камен варовник, од кој се пече вар, селаните откопале повеќе гробови во кои нашле накит од бронза. Во североисточниот крај на тумбата, биле откопани други гробови со конструкции од камени плочи, а во еден бил најден бронзен крст. Наодите се чуваат во Заводот и Музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 250, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069